ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

MUTLAK'IN FARKINA VARMAK

 

Swami Krishnananda
The Divine Life Society (İlahi Yaşam Topluluğu) Genel Sekreteri
Sivananda Aşram, Rişikeş, Hindistan

SWAMİ ŞİVANANDA'NIN ÖNSÖZÜ

Upanişad'lar her zaman Fizik Ötesi Bilgelik'in hakiki Hazineleri olarak bilinmiş ve ilan edilmiştir. Bunlar, İlahi Bilgi'nin memba-kaynakları ve hazine-evleridir. Ama, Upanişad'lar aynı zamanda bundan daha da fazlasıdır. Değerli bağırlarında aynı zamanda buraya nasıl erişileceğinin anahtarını da gizlerler. Upanişad'larda sadece Yüce Brahman-Şuur'unun ışıyan alemlerinin gizlerini kaldırmayız, aynı zamanda kişiyi oraya götüren parlayan patikayı - Vedanta-Sadhana ya da Jnana-Yoga'nın gizlerini de buluruz.

Swami Krişnananda'nın "Mutlak'ın Farkına Varmak" kitabında, Upanişad metinlerinin merkezi temelini oluşturan bu konunun parlak ve güçlü bir monografisidir. Çoğulcu şuur görünüşüyle ilgili sorunun mantıksal, açık ve aydınlatıcı analizini sunmakta ve bu yanılsamayı yok etmenin ve Farklılaşmayan Mutlak-Şuur'un, Gerçeklik'in, kendisinin ayrıntılı bir şekilde anlattığı doğasının göğüne süzülmenin pratik yönteminin net ve cüretli bir resmini verir. Vedanta konusunu inceleyişi burada verilen tüm beyanlar yazarın kendi kişisel deneyimiyle test edildiğinden, direkt, ilham verici ve mecbur edicidir. Kendisi, Gerçek'in peşinde gayretli bir macera olan yaşam yaşamaktadır. Çok genç yaşta olmasına rağmen, Swami Krişnananda (kendisini çok iyi tanırım) yüksek başarımların arayıcısıdır, ateşli hevesle doludur ve çok yüksek seviyeli bir münzevidir. İleri seviyeli bir Sadhaka, hatta, yoğun terke, derinlemesine hislerine kapılmamaya ve keskin hevese sahip olan, yaparken gören-bir-hikmet-sahibi olan yazar, kişinin Jnana-Yoga-Sadhana yoluna uyan bu faktörleri doğru olarak belirtmiştir.

Saf felsefedeki eserler bir çoktur. Jnana-Yoga'nın geniş görüşlerine dokunan, az ya da çok geleneksel ortodoks çizgide bulunan çalışmalar da buradadır. Ama burada, felsefelerin spekülasyon ettikleri GERÇEKlerin farkına varmak için kullanılan pratik süreçlerin yapısının anatomisi gözünüzün önündedir. "Mutlak'ın Farkına Varmak" pratik Arayan'ın -Sannyasin'in, Jnana ve Jnana-Sadhana hakkındaki sırları ortaya çıkarmadır. Bu kitap, Vedanta'nın en süblime (bilinç altına itilmiş) kavramıyla doludur. Vedanta-Sadhana'nın ve meditasyonun ve İçsel Farkındalığın yolunu ortaya çıkaran değerli iz ve ipuçlarının gerçek özüne odaklı göz kamaştıran ışıktır. Bu derin bilimsel araştırmanın üretiminde, yazarın yüce kışkırtması okuyucuyu Gerçeklik'in Fizik-ötesi Deneyimine, Brahma-Sakshatkara'ya susatıp, ateşlendirmek gibi görünmektedir. Memnuniyetle söylemeliyim ki, bu amacına başarıyla ulaşmıştır. Bu çalışma güçlü ve yükselticidir. Bu sayfaları çalışan kişi, kesinlikle hem yaşama karşı olan tavrı hem de hevesi dönüşecektir. Samimi okuyucu "Mutlak'ın macerası en sevilen nesneyi kurban etmede bile, en büyük acı ile flört edildiğinde bile, yüklenilmelidir... Algılamanın farklı biçimleriyle ilgilenmek bir hatadır... Brahman farkındalığı dışında hiç bir şey düşünmeye değmez" diyen yazar ile aynı şekilde hissedecektir.

Bu çalışmanın fazlasıyla hakettiği alma, kabul ve tasdiği bulmasını diliyorum.

8 Eylül 1947.

Sivananda

GERİ

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)