ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

MUTLAK'IN FARKINA VARMAK

 

Swami Krishnananda
The Divine Life Society (İlahi Yaşam Topluluğu) Genel Sekreteri
Sivananda Aşram, Rişikeş, Hindistan

Çeşitliliğin Ardındaki Birlik

Arzulanan bilginin süreçlerinde, öznenin amacı nesne haline gelmekmiş gibi görünür. Nesnenin objeye yakınlığı ne kadar büyükse, nesne ve özne arasındaki mesafe de bir o kadar az, bundan türeyen mutluluk bir o kadar büyüktür; bunun vasıtasıyla, en az mesafeyi, hayır mesafenin kendisini kimlik durumunda kaybı sonucunu çıkarabileceğiz, nesnelerin ayrılıklarını kaybettikleri, algılama ve ilişkilendirmenin artık olmadığı, özne ve nesnenin tek bir vücut olduğu ve sadece "Ol"manın gerçek gibi göründüğü sonsuz birlik, en yüce saadetin meskeni olmalıdır. Bu şuur-kütlesi bilme araçlarının değil özün, varoluşun ve içeriğin kendisinin olduğu tek bir bilgi entegrasyonudur. Upanişad'lar bu gerçeğe dikkatimizi çekmede çok heveslidirler.

"Ayağa kalk! Ayağa kalk! İnsanların bilgeliğine sahip olunca, (onu) bileceksin."--Katha Up., III.14

"Bunu bilenler ölümsüz hale gelecektir; ama diğerleri sadece kedere gideceklerdir."--Brih. Up. IV.4.14.

Bu yüzden, emredici "Kendini Bil." Svetasvatara Upanişad, sadece "insanlar uzaya, uzay sanki bir deri parçasıymış gibi sarıldıklarında, İlahi Varlık'ın bilgisi olmadan kederin sonu gelecektir" (IV.20) -i vurgulamaktadır. Bu Upanişad ayrıca, Özben'in özü dışında bilinmesi gereken hiç bir şeyin olmadığı, bunun daha üstünde hiç bir şeyin olmadığı, bundan daha yüce hiç bir şeyin varolmadığını onaylar. Oraya gitmenin --Na anyah pantha vidyate ayanaya-- cehaletin karanlığının aleminin ötesinde bir güneş gibi parlayan Purusha'yı bilmekten başka bir yolu yoktur. O'nu bilmek, kurtarılmaktır, O'nu bilmemek ölümdür.

Dünyadaki sıradan bir kişinin aklı ve duyuları dışa dönüktür. Çocukça bir şekilde, kişi dışsal zevkler peşinde koşar ve tüm yaratılmış varlıkları kaplayan ölümün ağına doğru yürür. Ama bilge Ölümsüz'ü bilerek, bu Ölümsüz Varlık'ı buradaki fani şeyler arasında aramaz. Bazı kutsanmış kişiler, bakışlarını içe döndürürler ve Özben'in muhteşem ışığını seyrederler. Bu Özben değerli herşeyden daha değerlidir, bu ÖZben en yakın olandan daha yakındır. Kişinin Özben'i dışında sevgili diye bahsettiği şeyi kişi kesinlikle kaybedecektir. Kişi sadece Özben'i aziz olarak sevmelidir. Sadece Özben'i sevgili olarak seven, sevdiğini kaybetmez. Özben, Yokolmazdır.

Ayrıca, tıpkı davulu ya da davulun sopasını kavramakla, davuldan çıkan sesi kavramamız gibi, nesnelerin kaynağına gittikçe, nesnelerin özsel doğalarını bildiğimiz söylenir. İsim ve biçim ağından orjinal Gerçek-Şuura geri dönme, çeşitli benzetme ve örneklerle tarif edilendir. "Bu, Brahmana'ların bildiği Veda'lardır. Bununla, bilinebilen herşeyi bilirim." (Brih. Up. V.1.1.). Çoğumuz sadece çeşitlilik cehaletine çeşitli şekillerde batmış ve gururlu bir şekilde amacımızı başardığımızı düşünen çocuksu ukalalarız (Vide Mund. Up. I.2.9.)! Çılgın rüyasının oyuncaklarıyla meşgul dünya adamı, içine, tezahür etmiş tüm dış biçimleri kontrol eden Antaryamin-Atman'ın içine doğru bakmayı unutur. Bu Atman, yüce Birlik'tir ve bu yüzden en üstün Özgürlük'tür, çünkü

"Doğrusu, ikilikten korku doğar." --Brih. Up., I.4.2.

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)