ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

NİÇİN ÇEVİRİ YAPIYORUM?

 

Hiç bir ücret almadığım halde, belli bir zaman ve çaba sarf ederek bu kitapları niye tercume ettiğimi sorduğunuzu duyar gibiyim.

Bunun sebebi, bu siteyi kurma amacımla çakışıyor, siz okurlarımı bilgilendirmek ve bilgilendirirken öğrenmek...

Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir demiş bir düşünür, bu söze yürekten inanıyorum, çünkü bu siteyi kurduğumdan beri, eklediğim her bir sayfa için yaptığım araştırmalar, Yoga hakkındaki bilgi hazinemi gerçekten çok genişletti. Sizlerden gelen sevgi dolu, yüreklendirici mektuplar da beni daha fazlasını vermeye cesaretlendiriyor. Hepinize güzel mesajlarınız için sonsuz teşekkürler.

Hiç bir negatif tepki almamama rağmen, kitapların yazılış üsluplarından rahatsız olabileceğini varsaydığım (belki de ben fazla hassas davranıyorum, olabilir) bazı okurlarıma yanlış anlaşılmaya yol açmamak için birkaç açıklama yapmak istiyorum:

Bu sitenin kuruluş amacı herhangi bir şeyin propogandasını yapmak değil, herhangi bir dinin misyonerliğini yüklenmek kesinlikle değil!

Hep belirtiyorum, yine belirteceğim, Yoga tüm dinlerden önce varolmuş bir felsefedir. Ancak Yoga'nın ana vatanının Hindistan olması nedeniyle bu ülkede Yoga yapanların çoğunluğunu doğal olarak Hindular oluşturuyor. Ancak, bu, tüm Yoga yapanların Hindu olduğunu ya da er-geç Hindu olacaklarını düşünmek gibi yanlış bir sonuca bizi vardırtmamalı. Yoga yaptığınız için, Hindu olmaya, bir Hintli gibi giyinmeye ya da herşeyi terk edip Hindistan'a gidip, Himalayalarda yaşamaya gerek yoktur. Daha önce de belirttiğim gibi, makro kozmos'da olan herşey mikrokozmosta mevcuttur, o halde bu tip şekilsel bir değişim neden?

Yine belirtmek isterim ki, Yoga yolu bir dinin, ırkın ya da ulusun egemenliği altında değildir. Yoga, kişileri bir şeye bağımlı kılmayı değil, tersine kişiyi özgürleştirmeyi hedefler. Lütfen, bu konuda zihnimiz açık, düşüncelerimiz berrak olsun.

Bunları niye mi anlatıyorum? Çevirdiğim kitaplarda (hem Yoga Sutra'larda hem de Hatha Yoga Pradipika'da) geçen Tanrı isimleri ya da kalınacak yerlerin "manastır" olarak tabir edilmesi sizde bir dinsel bilgiyi çağrıştırmasın diye...

Lütfen, Tanrı isimlerini, Evrensel Bir olanın farklı isimleri olarak, kalınacak yer isimlerini de karşılığı bulunamadığından en yakın tercumeleri olarak alalım. Bilgiyi, kelimesel detaylara takılıp kalmaktansa, tümü itibariyle verilmek istenen mesajı alarak özümsemeye çalışalım.

Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Ayça.

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)