ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

SWAMI VIVEKANANDA'NIN DOĞUM GÜNÜ

N.V. Raghuram

 

Sevgili Dostlar,
Hepinize mutlu bir 2004 yılı dilerim. Gelin hep beraber Swami Vivekananda’nın doğum günü olan 12 Ocak gününü gençlerin günü olarak, 15 ocak gününü Makara Sankranti ya da Makara Sankaramanam olarak ve buna ilave olarak 17 ocak gününü Netaji Subhash Chandra Bose’nin doğum günü olarak kutlayalım.

Tanrının tüm biçimlerine saygı göstermek kültür mirasımızdır. Tanrının bu biçimleri toprağı ve nehirler, bitkiler vs gibi doğal kaynakları ve nüfusumuzun büyük bir bölümünün bütünsel bir parçası olan inekler gibi ehli hayvanları da kapsar. Bundan 50 yıl öncesine kadar, tarım ürünleri sadece tanrının bir hediyesi olarak değil, tanrı olarak görülüyordu. Makara Sakramanam işte tanrının tüm bu formlarına duyduğumuz coşkudan dolayı saygımızı gösterdiğimiz bir festivaldir. Aynı zamanda servetimizi fakir ve hak etmiş olanlarla paylaşırız. Bu zengin kültür tüm yaradılışa derin bir saygı ve kabullenişle bakar.

Sağlığı Koruma Teknolojisinin modern algılayışı, artan yıllarla yaşamı yaş ile doğdurmaya çalışmaktadır. Bundan dolayı, yaşam süresi bundan bir kaç dönem öncesine göre daha yüksektir. Bu harikadır ama bunun bir eksik yanı vardır; bu da hayatın değerlerini daha iyi hale getirmeye fazla dikkat edilmeyişidir. Swami Vivekananda “yaşamını yaş ile” dolduran bir kişidir. Bu demektir ki, sadece kırk yıldan az bir süre yaşamış olmasına karşın, o kadar yoğun ve bizim için o kadar ilham verici olmuştur ki, onu anlamak bir kaç yaşam sürer! Yaşamı o kadar ilham vericidir ki, özgürlük çabamızda yer alan hemen hemen tüm liderler, ilhamlarını Swamiji’den aldıklarını ifade etme ihtiycaı hissetmiştir. Onun yaşamı bir çok olayla doludur, Hintli ve batılı öğrencilerinin yazdığı biyografileri okumak büyük bir zevktir! Her genç Rama Krishna Math tarafından basılmış doğulu ve batılı öğrencilerinin yazdığı biyografi öncelikli olarak, en azından bir biyografisini okumalıdır.

Subhash Chandra Bose büyük bir kahraman ve cesaretli bir kişidir. Ruhsal olarak gelişmiş ve İngilizleri Hindistan’dan çıkartmak için ilk Hint ulusal ordusunu kurmuştur. Bu kişinin yaşamını ve verdiği mesajı hak ettiği şekilde popüler hale getirmeye özen göstemedik. Ancak bu kişi ruhsallığın ve doğruluk adına savaşmanın birlikle var olabileceğini, savaşçı ve derviş kimliğinin aynı kişide aynı anda varolabileceğinin altını çizerek gösteren ender örneklerdendir.

Bir sonraki sayıda, prana hakkında biraz daha fikir vermeye devam edeceğim.

Sevgiler,

N.V.Raghuram

Not: Bu newsletter'ların orjinal ingilizceleri için http://nvraghuram.vyasa.org sitesine giderek, mail adresinizi bırakabilirsiniz.

geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)