ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

HOLI

N.V. Raghuram

 

Hindistan'daki bir çok çocuk gibi, ben de çocukken bu hikayeyi duymuştum. Bir gün Şiva meditasyon yaparken, Rati ve Kamadeva olarak da bilinen Manmatha, Kailasa'da dans etmektedir. Dansları Şiva'nın meditasyonunu böler. Öfkeli Şiva üçüncü gözünü açar ve Kamadeva'yı küle çevirir. Bu nedenle bu gün HOLI olarak kutlanır. Bu hikayeyi duyduğumda, fazlasıyla şaşırmıştım çünkü beni ikna etmemişti. Rati ve Kamadeva, Ravana ve Keechaka gibi iblis değillerdi; bir Yakşa ve Yakşini'ydiler. Dans etmeleri ve neşeli bir atmosfer yaratmaları için vardılar. Neden ölüdürülmesi gereksindi ve ölümü de renkler, şekerler ve danslarla kutlansındı?
Beni hayrete düşüren bu bilmece, hikayenin tamamını yıllar sonra duyduğumda çözüldü, şimdi sizlerle de bunu paylaşmak istiyorum:
tüm sevilebilen ve hoşalnılabilen herşey anlamına gelen ve çok güzel olan Manmatha'nın görünüşte küle dönüşmesi, büyük pativrata (kcasına adanmış olan) Rati'yi büyük kedere boğar. Ermiş Narada Rati'den Parvati'ye (Şiva'nın eşi) gitmesini ve Şiva'nın öfkesinden kocasını kurtarmasını istemesi konusunda ona tavsiyede bulunur. Şiva'nın eşi Parvati, Şiva'ya bu kişinin ne hata yaptığını ve ne için yok edildiğini sorar. Şiva şöyle yanıt verir, Manmatha güzellik ve aşkın konsantre haliydi. Bu onda egoya yol açtı ve kibir yarattı. Yakşa'ların tüm yaradılışı özel varlıklarıyla zenginleştirmeleri gerekir. Ama o ben-merkezci hale geldi. Ona bir ders vermem gerekiyordu ve doğru olanı yaptım. Bu durumda, güzellik, neşe ve aşk tüm yaradılışla paylaşılması gereken şeylerdir diye düşündüm ve bu nedenle bu dolunay günü Manmatha'yı tüm yaradılışa dağıttım. Rati bir dul değil, tersine kocasını doğada nereye baksa görebilir. Bu nedenle bırak o da kendini tüm dünyaya yaysın.
Rati cazibedir ve eğer dünyaya bu açık gökyüzündeki dolunay akşamı bakarsan, yaradılışın güzelliğini takdir etmekten başka bir şey yapamayacaksın. Ertesi gün dünya tam bir renk ve dansla uyanır. Nerede güzellik ve neşe görürsel, Manmatha'dır ve orada Rati'yi -çekimi, iyi duyguları- bulursun.
Bu Holi aynı zamanda "Kama'nın festivali" olarak da bilinir. Gelin dünyanın güzelliğini fark edelim ve egomuzu çözerek, Kama'dan (arzudan) Prema'ya (saf ve temiz sevgiye) ve oradan ilahi olana teslim olarak Bhakti'ye (karşılıksız sevgi) yükselelim.

Sevgiler,

N.V.Raghuram

Not: Bu newsletter'ların orjinal ingilizceleri için http://nvraghuram.vyasa.org sitesine giderek, mail adresinizi bırakabilirsiniz.

geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)