ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

UGADI

N.V. Raghuram

 

21 Mart'ta Swabhanu Samvatsara*'dan Tarana Samvatsara*'ya geçiyoruz. Bu aynı zamanda Mahabharata savaş döneminden tam olarak 5106 yıl sonrasıdır. sVYASA ve Yoga Bharati olarak hepinize çok mutlu bir Ugaadi diliyoruz.
Bu Chandramana Ugadi'dir, çünkü takvimlerimiz, güneşin hareketini takip eden takvimler olduğu gibi ayı takip etmektedir. Ayın büyük bir avantajı vardır, çünkü sadece ay değil ama tüm yıldızların konumu da günü, ayı ve yılı ve çeşitli daha geniş zaman döngülerini tespit edebilmektedir. Bizlerin amanla ilgili komplike mikro-bölümlendirmesi var. Bu nedenle takvimimiz ve zamanı ölçümlerimiz komplikedir ve aynı zamanda çok kesindir. Bizlerin dünyadaki diğer takvimlerdeki gibi, dünyanın değişimlerine göre bir kaç bin yılda bir revize etmemize gerek yoktur. Ermiş matematikçi Aryabhatta'nın takvimimize nihai şekli ve kullanılabilir formülü verdiği söylenir.
Ugadi aynı zamanda Kannada dilinde Yugadi (Yuga+adi) olarak da bilinir, Hint takvimimine göre Yuga zaman dilimi bu gnde başlamıştır. Efsaneye göre Brahma dünyayı bugünde yaratmıştır ve buna ilk gün demiştir. Maharastra'da buna Gudi Padwa denir. Bengal'de bu Vishu ya da Naba Barşa ve Keşmir'de bu Navreh ve Ladakh'ta Lossar olarak bilinir.
Bugünle ilgili rutin bir şey yazmaktansa, tamamen başka bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Sizlere burada çocuklarla ilgili bir kaç olay anlatacağım.
Çocuklar eşsizdir ve sizi tamamen şaşırtacak çok keskin bir algılamaları vardır. Onlar en iyi öğretmenlerimizdir, bizi en iyi eğlendirenlerdir ve başka herşeyden öte önümüzde yaşayan tanrılardır. Onların saflığını, zekasını, eşsiz ve dürüst düşüncelerini gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

Çok uzun bir süre önce, bir gün oğlum Amrit ile (ki o zaman 6 yaşındaydı) bir arkadaşımın yerine gitmiştim. Arkadaşım orada değildi. Arkadaşımın eşi bize şöyle sordu "yiyecek ve içecek bir şeyler ister misiniz?" "Hayır, çünkü artık eve gdiyoruz ve öğlen yemeği zamanı" dedim. Daha sonra, "Ya Amrit'e öğlen yemeği verebilri miyim? yemek vakti geldi" diye sordu. Ben "hayır" dedim. "O zaman süt verebilri miyim" diye sordu. Ben buna da "hayır" dedim. "Eve gidip yemek yiyeceğiz." Temelde, ben işleri batırmasını engellemeye çalışıyordum. Bu sefer hanım, "Neden herşeye onun adına cavep veriyorsun. Bırak ne istiyorsa, kendi söylesin" dedi. Ben de "peki, ne istiyormuş bir sorun" dedim. Ben savunma durumuna geçmiştim! Amrit şöyle yanıt verdi: "yemek yiyeceğim." Ben de "olur" dedim. Hanım ona yemek verdiğinde, yemeğini çok temiz yediğinde ve hiç bir olay çıkarmadığında, şaşırdım.

Hanımın oğlu da onun güzelce yemek yemesini izliyordu. Hanım oğluna seslendi, "bak oğlum, Amrit ne kadar temiz ve itinalı bir şekilde yemek yiyor. Sen onun tam tersisin." Kendimi çok kötü hissettim, çünkü Amrit'in evde yiyiş şeklini biliyordum ve Amrit yüzünden bu çocuk eleştiriliyordu.
Ama benim şaşkınlığımın aksine, Amrit'in yakın arkadaşı olan hanımın oğlu şöyle cevap verdi, "evet, çünkü başka birisinin evinde yemek yiyor!"

Sumart annesine sordu "Raghuram amca çok akıllı! Değil mi anne?" Anne 6 yaşından büyük olmayan küçük çocuğu biraz sorguladı "akıllı olduğunu nereden biliyorsun? Ne dediğini anlıyor musun?"
Sumant tereddüt etmeden şöyle yanıt verdi, "çok akıllı, çünkü hep o konuşuyor ve herkes onu dinliyor."
Çok harika değiller mi?

Sevgiler,

N.V.Raghuram


*) Türkiye'deki arkadaşlarımdan biri olan Ali, Swabhanu ve Taarana Samvatsaram'ın anlamları nedir diye sordu. Herkesle bu cevabı paylaşmak istiyorum.

Samvatsara, yıl demektir ve bunlar her bir yıla verilen isimlerdir. Swabhanu aslında SWA+BHANU= Güneş tanrısı biçimndeki bendir.
Aynı şekilde Taarana bizi cehalet okyanusundan bilgiye götürendir.
Harika değiller mi!
Sevgiler,
N.V. Raghuram.


Not: Bu newsletter'ların orjinal ingilizceleri için http://nvraghuram.vyasa.org sitesine giderek, mail adresinizi bırakabilirsiniz.

geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)