ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

Prana Nasıl Kontrol edilir ve ötesine nasıl geçilir?

N.V. Raghuram

 

Pranayama varlık seviyesi iyidir ama bizler bunun da ötesindeki süptil seviyelere gitmeliyiz.
Gelin birlikte şu basit egzersizi yapalım: Huzurlu bir şekilde sabit oturun; katı ve sert değil, rahat, yumuşak ve esnek bir şekilde oturun. Gözlerinizi kapatın ve nefesinize konsantre olun. Burun deliklerinizin ucundan nefes alışınızı ve nefes verişinizi izleyin. İzlemeye devam edin, nefese müdahale etmeyin. İzin verin gittikçe daha nazik ve yumuşak olsun nefes ve siz sadece dikkat etmeye devam edin! Hiç bir (nefes alış ve veriş) oran(ı) üzerinde endişelenmeyin, ya da ciğerlerinizin hangi lobunu (kısmını) kullandığınızı ve bu gibi şeyleri düşünmeyin. Hatta nefesinizdeki ayniliği de düşünmeyin. Sadece bir süre diyelim ki 3-4 dakika boyunca, sadece burun deliklerinizin ucundaki nefesinizi gözlemleyin.
Sonra yavaşça nefes alarak burun deliklerinizin ucundan boğazınıza doğru gidin. Şimdi boğaz bölgesindeki hisleri gözlemleyin. Bu hislerle çatışmayın, müdahale etmeyin. Nefesinizin boğazdaki hissini bir sonraki 3-4 dakika boyunca fark edin. Gözleriniz kapalı devam edin ve tam olara kendinizi bu işe verin. Nefes alışla birlikte boğazdan ciğerlerin derinlerine doğru ilerleyin. Nefes borusu tamamen gevşek ve doğal olarak tamamen açık. Burun deliklerinizden ciğerlerinizin içlerine kadarki nefes yolunun tamamında herhangi bir his ya da sürtünmeyi zor hissedersiniz. Tükenme duygusundan sorumlu olan, nefes borusundaki sürtünmedir. O halde, bu size burun pasajını nefes alırken bırakma fırsatını verir ve nefes almanızda ciğer kaslarınızın hareketini hissedebilirsiniz. Ayrıca içerideki ve dışarıdaki hava arasında herhangi bir engelleme olmadığını da gözlemleyebilirsiniz. İçteki havaya nefes denir ve dıştaki havaya hava denir. Siz bu ikisinin arasındasınızdır! Aklın başka yerlerde dolaşmasını izlemeyin, bunu görmezden gelin. Tüm bedenin gevşemeye devam etmesine iin verin. Artık nefesten başka bir şey değilsiniz.
Nefes haline gelme deneyiminden sonra, yavaşça ve huzurlu bir şekilde nefes olmadığınızı, aslında nefesi tezahür ettiren ciğer hareketi olduğunuzu fark edin. Direkt deneyim ile, nefes almadan sorumlu olan Prana (bir çeşit güç) olunca, aslında nefesin sonuçsal olduğunu görüp şaşıracaksınız. Nefes bir sonuçtur ama aslında siz ciğer hareketlerinin gerisindesinizdir. Bu Prana gücünün kendi kendine sizin müdahaleniz olmadan devam eder hale getirin. Prana - yaşam gücü kendi kendine devam eder. Siz bunun sadece tanığısınız.
Bir sonraki adımda, ciğerlerin hareketinin kendiliğinden olduğunu fark edince, nefes alış ve verişler arasındaki boşluğu hissedin. Ciğer kasları geçici olarak dururlar. Bu, çok hoş bir durumdur, çünkü ciğer kas hareketi dahil hiç bir şey yapmıyoruzdur. Siz bunun en dinlendirici hal olduğunu fark edin. Bu durumla daha fazla özdeşleşirken, ciğer kaslarının hareketinin sizin dışınızda devam ettiğini ve siz hareketsizken de hareketler arasında aktif olmayan bir durumda olduğunu deneyimlemeye başlayacaksınız.
Siz ciğerlerinizde hiç bir fiziksel hareketi olmayansınız. İşte bu an, yavaşça Pranamaya Koşa'ya doğru geçersiniz (Prana'yı ya da solunum seviyesini aştığınızda, bedenin diğer faaliyetleriyle ilgili alanlarını da aşma deneyimi yaşayabilirsiniz. Siz nefes almıyorsunuz yine de nefes devam ediyor. Aynı şekilde uzuvları aşabilir ve yürümeyi kendi haline bırakabilrisiniz. Siz konuşmuyorsunuz ama konuşma devam ediyor, vs.)
Pranamaya Koşa'yı aştıktan sonra, Menomaya koşa'yla kendimizi özdeşleştirmeye geldik. Pranamaya Koşa geride kaldı. Artık düşünce biçimindeki karmaşalar Manomaya Koşa'ya ait. Düşünceleri görmezden gelin ve aklı Aum mantrasının tekrarına bırakın, nefes verirken 3 kez acele etmeden Aum deyin; nefes verişin dörtte üçü Aum'a, kalanı sessizliğe ayrılsın. Daha sonra akıldaki tüm düşünceleri Aum ile birleştirin ve nihayet Aum sessizlikle birleşsin. Bu sessizlikte kalın ve böylece Manomaya Koşa'yı da aşarak ilerleyip, sessizliğe dalın.
Bu şekilde 10-15 dakika kalın ve nihayet AUM diyerek meditasyonunuzu bitirin. Huzuru tüm varlığınıza yayın ve gözlerinizi açmadan önce, avuç içlerinizi birbirine sürtün ve gözlerinizi ılık ellerinizle avuçlayın ve gözlerinize ve yüzünüze nazikçe msaja yapın.
Bu meditasyonun etkisini deneyimlemek için, bir kaç gün boyunca bunu tekrarlayın.
Om Şanti, Şanti, Şanti.
Sevgiler,

N.V.Raghuram


Not: Bu newsletter'ların orjinal ingilizceleri için http://nvraghuram.vyasa.org sitesine giderek, mail adresinizi bırakabilirsiniz.

geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)