ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

Yoga ABD'de Popülerleşiyor*

N.V. Raghuram

 

Gazete Makalesi:

Hot yoga. Tot yoga. Power yoga. Disko yoga. Yoga Kickboks. Yağ yakıcı yoga.

Bu kadim doğu bilgisinin Birleşik Devletlerde yayılmasından yıllar sonra, yoganın burada yerini sağlamlaştırdığı görülüyor. Hem bir çok insan yogaya başlıyor, hem de yoga amerikan yaşam tarzına göre yeniden şekillendiriliyor. Diet yapanlar için yoga, jokeyler için yoga, hatta yeni doğum yapmış anneler ve bebekleri için bile yoga var.

Yoga Birliği başkanı Hansa Knox Johnson "Yoga kültürel beklentiler doğrultusunda evriliyor” diyor. “İnsanların enerji seviyeleri farklı oluyor, bazıları çok hareketli, bazıları ise daha yavaş. Dolayısıyla, insanların farklı ihtiyaçlarını karşılayacak bir çok çeşit yoga var”

Yoga ABD’de senelerdir artarak yayılıyor. Yoga Journal dergisinin geçen yaz yayınladığı bir araştırmaya göre ABD’de 15 milyon insan yoga yapıyor, ki bu geçen seneye göre %29 oranında bir artışa işaret ediyor. Yoga Araştırma ve Eğitim Merkezine göre yogaya olan ilgi bir sene önce en yüksek seviyesine çıktı fakat araştırmacılar yogaya olan ilginin yüksek seviyesini koruyacağını düşünüyorlar.

Yogaya olan ilgiyi besleyen hala aerobik ve kickboks salonlarını dolduran sağlıklı yaşam trendi oldu. Aynı zamanda alternatif şifa yöntemlerine olan ilginin artması da yogayı ön plana çıkardı. Yoga çoğunlukla karmaşık bir dünyada sukunet ve huzura kavuşmanın bir yolu olarak öne çıkarılıyor.

Albany Kripalu Yoga Merkezinin yöneticisi Deborah Foss “Kayıtlar 11 Eylül’den sonra zirveye ulaştı” dedi. “İnsanlar o kadar endişeliydi ki, sakinleşecek bir yer arıyorlardı”

Foss 1989’da ilk yoga dersini aldığında çok az sayıda Amerikalı bu 5000 senelik bilgiyle ilgileniyordu. Aradan yıllar geçti ve çok sayıda insan yoganın bir çok farklı uygulaması ile ilgilenmeye başladı: asanalar, nefes teknikleri, meditasyon ve zihin, beden ve ruhun bütünleştirilmesi çalışması. Şu anda yoga toplumun bir çok farklı kesimine ulaşıyor, futbolculardan ilkokul çocuklarına ve mahkumlara kadar.

Ve yogaya başlayan insan sayısı arttıkça, değişik yoga stilleri türedi.

Sportif bir insan mısınız? Sizin için power yoga uygun olabilir. Sıkı ve arındırıcı bir ter mi atmak istiyorsunuz? Kimi zaman sıcak yoga da denilen Bikram Yoga 100 Fahrenhayta kadar ısıtılmış sınıflarda yapılıyor. Hamile misiniz? Su yogası hareketlerinizi kolaylaştırabilir.

Foss hafif aydınlatılmış bir ortamda, kadim “ommm” mantrası eşliğinde yapılan yavaş esneme hareketlerinden oluşan Kripalu Yogayı tercih ediyor. Fakat merkezde farklı ihtiyaçlara yönelik geniş bir yelpazeye yayılan değişik dersler de veriliyor.

Günümüzün kimi yoga öğrencileri, özellikle daha güzel bir bedene odaklanmış olanlar, 5000 sene öncesinin yoginine oldukça tuhaf görünürdü.

Daha geleneksel bakış açısına sahip olanlar “kickboks için yoga” veya “om küpeleri” ve Buddha baskılı tişörtler gibi yoga modalarını onaylamıyorlar. Burada rahatsız edici olan yoga bir metaya veya sadece bir egzersiz yöntemine indirgendiğinde yoganın daha ruhani yönlerinin göz ardı edilebilecek olması.

Foss “Tüm amaç bedeni, zihni ve ruhu bütünleştirmek” diyor. “Her şeyi batılılaştırdığımız vakit, kültür o kadar rekabet, daha fazla ve daha büyük üzerine kurulu ki, bazen işin özünü kaybediyoruz”

Fakat Foss aynı zamanda “Tek bir doğru yol yoktur” diyor.

Foss ve kimi yoga ustalarının görüşü şu: “Bacağınızı kafanızın arkasına koyabilmek yoganın nihai amacı değildir ama farklı yoga stilleri yoga öğrencilerini yoganın diğer boyutlarına yönlendirebilir”
Yoga Eğitim ve Araştırma merkezinin yöneticisi Trisha Lamb Feuerstein "Yoga 5000 senedir var ve bu sadece bir akım. Ve bu akım eğer daha fazla insanı yogaya çekecekse ve bu insanlar da yoganın daha ruhani taraflarını keşfedeceklerse bu iyi bir şey” diyor.

Fakat aynı zamanda Feuerstein’in “yoga melezi ve karışımı” dediği şeyler var. Feuerstein "Yogilates" (yoga ve Pilates’in karışımı); Yo-Chi (yoga ve T'ai Chi); Boga (boks ve yoga); ve Smoga (sigara içenler için yoga) gibi dersler bulmuş.

Bu yoga karışımlarından bazıları Johson gibi daha esnek düşünen kişilerin bile sabrını zorluyor. Johnson “Yoganın bir çok başka ciddi bilim dalı gibi kendi felsefesi var ve karışımlar yapmak her zaman iyi sonuçlar doğurmuyor” diyor.

Johnson çok fazla sayıda değişik yoga stillerinin türemesini takiben, klasik yogaya geri dönüş akımının ortaya çıkacağını öngörüyor. Fakat aynı zamanda yoganın çağın koşullarına göre değişmeye devam edeceğini de düşünüyor.

“Bu yoganın gerçek amacı” diyor. “Tüm bunların beraberce uyum içinde varolması”

“Her şeyi batılılaştırdığımız vakit, kültür o kadar rekabet, daha fazla ve daha büyük üzerine kurulu ki, bazen işin özünü kaybediyoruz”

Deborah Foss, Albany Kripalu Yoga Merkezi

Sevgiler,

Raghuram.

*) Bu makalenin çevirisini yaptığı için Aslı Günel'e teşekkürler...

geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)