ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

Pradoşa

N.V. Raghuram

 

Yaşam bize durum ve olaylar yaratıyor. Bizler de bunları iyi ve kötü, lanet ve ödüller olarak görme eğilimindeyiz. Bunun nedeni yaşamımızı, başkaları üzerindeki beklentiler üzerine bindirmemizdir. Biri bize yaklaştığı anda, beklentilerimizi bu kişi üzerine bindirmeye başlarız ve sonunda sevinç ve hayal kırıklıklarına sahip oluruz. Ruhsal seyahat yaşamda herşeye positif olarak bakma ve taze akan nehir gibi devam etme sürecidir. Bizler yaşamı “praşadam” olarak –ilahiden bir hediye olarak- alabilir miyiz? Bhagavat Gita’da Krişna “yaşamı “praşadam” biçiminde alabilrsek, yaşamdaki tüm acılar sona erer!” der.

İzin verin bu konuda, geleneksel aileler ve bunun önemi üzerine küçük bir uygulama vereyim. Bunun için Smt. Renuka Narayan’ın geçenlerde okuduğum makalesine minettarım. Ayın onbeş gününün 13. günü akşam 4.30 ve akşam 6.00 arasına “pradoşa” denir. Bu, sukla pakşa ve Krişna pakşa ya da ayın aydınlık onbeşgünü ve karanlık onbeş gününde de olur. Pradoşa, doşa’nın, arı olmayanın ya da eğilimlerin ortadan kaldırıcısı demektir. Bu zamanın uğurlu olması gerekir, çünkü tüm semavi varlıkların, yaradılışın büyük bir sevinçle ortaya çıkmasını sağlayan Şiva’nın güzel dansını izlemek için bir araya geldiği söylenir. Bu, Pradoşa Purana’da verilen bir sebep olabilir ama hepimiz için bu an yaradılışın ilahi bir dans olduğunu – yani bir düşüş ya da lanet olmadığını fark etme anıdır! Bizler bir kez kendimizi ilahi dans ile özdeşleştirdiğimiz anda, yaradılış için inanılmaz büyük bir bir saygı geliştiririz ve bu da bizim daha olumlu düşünmemize neden olur.

Şiva aynı zamanda “Aşutoş” yani basit şeylerle memnun olan ve okyanusun çalkalanmasından dolayı ortaya çıkan zehiri içtikten sonar bile vecd halinde dansına devam eden olarak bilinir. Aynı şekilde, yaşam okyanusunun çalkantısı bir çok kereler bize zehir gibi acı olan yaşam deneyimleri sunarlar. Sahip olduğumuzu düşündüğümüz kişiler bize inanılmaz zorluklar verebilriler. Ama Şiva’yı hatırlamak bizim şikayetleri bir kenara koymamıza ve taze akan bir nehir gibi olan yaşamda olumlu bir şekilde devam etmemize yardım eder.

Pradoşa 16 Mayısa gelmektedir.

Sevgiler,

N.V. Raghuram

geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)