ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

ŞAVASANA - ÖLÜ YATIŞI

 

Bu poz temel duruşlardandır.
Şavasana, asanalardan önce, iki asananın uygulanışı sırasında dinlenmek için ve asanalarımız bittikten sonra derin rahatlama için kullanılır.

Asanalara başlamadan önce ve iki asana arasında uygulanışı: Uygulanışı son derece basittir. Öncelikle sırt üstü yere uzanın. Avuç içleri açık olmak üzere gözlerinizi kapayın, ve kendinizi gevşeterek bedeninizi rahatlatın.

Asanalar bittikten sonraki uygulanışı:

Sırt üstü yere uzanın. Avuç içlerini açık tutun, gözlerinizi kapayın. Kendinizi rahatlatın.

Önce dikkatinizi nefesinize verin. Nefes alış verişinizi dinleyin. Nasıl nefes alıyorsunuz? Kesik kesik mi? Hızlı mı? Nefes alırken diyaframınızı kullanıyor musunuz? Yoksa sadece üst göğüs bölgesini kullanarak mı soluyorsunuz? Nefesinizi tutuyor musunuz? Tüm bunlara dikkat ederek nefesinizi sakinleştirin. Derin ve ritmik olarak solumaya başlayın. Nefes alırken göbeğinizin şiştiğini hissedin.

Daha sonra, bedeninizi ayaklarınızdan başlayacak şekilde kaslarınızı gevşeterek rahatlatmaya başlayın. Önce ayak parmaklarınızı, sonra ayak bileğinize kadar tüm ayağınızın, ayak bileğinizin rahatladığını hissedin. Sonra, dizlerinize kadar bacağın alt bölümlerinin, dizlerinizin ve dizlerinizden kalçalarınıza kadar baldırlarınızın rahatladığını hissedin. Kalçalarınızı, bel etrafını, omurganın alt bölümlerini ve sonra karın bölgesiyle, göğsün ve sırtın tamamını gevşetin. Boyun bölgenizi ve son olarak da yüzünüzü gevşetin.

Yüzünüzü gevşetirken, özellikle özen gösterin, çünkü yüz kaslarımız çoğu zaman farkında olmadığımız halde kasılı durur. Çoğumuz, dişlerimizi sıkarak, dudağımızı büzerek, alnımızı kırıştırarak dururuz. Şimdi yüz kaslarımızı tek tek gevşetmeye başlıyoruz. Önce, alt çenenizi ağzınızı açmadan gevşetin. Dudaklarınızı rahat bırakın, yanaklarınızı, burnunuzu, gözlerinizi, alnınızı gevşetin. Son olarak tüm kafatasınızın gevşediğini hissedin.

Tamamen gevşedikten sonra, yer çekimini hissedin. Sizi yere doğru nasıl bastırdığını, her bir hücrenizi aşağı çektiğini, tamamen bu çekimin etkisi altında olduğunuzu hissedin. Bu aşamaya geldiğiniz zaman tamamen rahatlamışsınız demektir.


Şavasanayı uygularken, tüm bedeni bir anda gevşetmeye çalışmaktansa, anlattığım şekilde eklemden ekleme gevşetmek çok daha iyi sonuç verir.

GERİ...

 
   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)