ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

ÇAKRALAR

 

Çakralar konusuna geçmeden önce, bazı tanımlamalar üzerinde durmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Prana: Evrensel yaşam enerjisidir. Süptil olduğundan gözle görülmez. Her şeyde prana mevcuttur; örneğin, nefes ile prana'yı burun deliklerimizden içeri alır, yiyeceklerdeki prana'yı dilimizle özümseriz.
Aslında, evrensel yaşam enerjisi olan Prana tektir ama bedenimizde farklı fonksiyonlara sahiptir. İşte bu fonksiyonlara göre de kendisine isimler verilmiştir

İsmi Rengi Bulunduğu yer
Upana Menekşe mavisi Vişuda Çakra
Prana Sarı Anahata Çakra
Samana Yeşil Manipura Çakra
Vyana Gül rengi Svadhistana Çakra
Apana Portakal kırmızısı Muladhara Çakra

Kundalini: Kundalini Muladhara şakrada uyuyan yılan olarak betimlenen güçtür. Tüm çalışmalar, fiziksel duruşlar, meditasyon, japa, vb hep Kundalini'nin uyandırılması amacıyla yapılır. Kundalini uyandığında, bir şakradan diğerine yükselerek kişiyi bağımsız kılar.

Yoga Nadi: Swami Sivananda, Yoga Nadileri insan bedeninde psişik dalgaları (Prana'yı) taşıyan ve astral maddeden oluşan astral tüpler olarak tanımlar. Yoga Nadi'ler süptil olduklarından gözle görülmezler ve tıpkı fiziksel bedenimizde bulunan sinirler ve damarlar gibi bedenimizi kapladıkları halde fiziksel bedenimizdeki bu sinir ve damarlar değilleridir. İnsan bedeninde 72,000 ile 350,000 adet arasında nadi bulunduğu söylenir.
Nadi'ler açık olmadığı sürece Prana bedenimizde hareket edemeyeceğinden, Nadi'lerin açılması önemlidir. Ancak Nadi'ler açık olursa, Kundalini enerjisi bedenimizde yukarı doğru hareket edebilecektir. Peki ama bu kadar nadi'nin açılması nasıl sağlanacaktır? Tüm bu Nadiler içinde önemli olan 14 büyük Nadi vardır; bunlardan en büyüğünü; Sushumna Nadi'yi inceleyelim.

Sushumna Nadi:Omuriliğimizin ortasında bulunan Nadi'dir. Sushumna Nadi, kuyruk sokumunun hemen altından başlar ve boyun köküne dek omurilik içinden devam eder. Çakra'ların kökleri bu Nadi üzerinde yer alır.

Çakra:Nadi'lerin çakıştıkları merkezler özellikle güç birikimi olan yerlerdir. Bu merkezlere çakra adı verilir. İnsan bedeninde omurilik üzerine denk gelen 7 ana çakra vardır. Alttaki resimde, bu çakraların yerlerini isimleriyle birlikte görebilirsiniz.

Muladhara Çakra: Bu çakra, kuyruk sokumunda, anüs ve cinsel organ arasında bulunur. Kundali'nin uyku halinde olduğu yer burasıdır. Bedenimizde bulunan 5 elementten ilkinin toprağın merkezidir. Fizik beden ile ilişkimizi oluşturur. Bizi madde dünyasına bağlar. Bu nedenle iyi çalışır olması önemlidir. Bu çakra üzerine konsantre olup meditasyon yapan Yogi'nin Kundali'ninin ne olduğunu tam olarak anlayacağı söylenir.

Svadhistana Çakra: Bu çakra, cinsel organların bulunduğu yerdedir. Bu merkez, sadece cinselliğin değil, aynı zamanda cinselliğin de dahil olduğu (cinsel ilişki sonucu yeni bir yaşam ortaya çıkar) tüm yaratıcığın merkezidir. Bedenimizdeki 5 elementten ikincisi olan su merkezidir. Bu çakraya konsantre olup meditasyon yapan kişinin sudan korkmayacağı, duygularına tam hakimiyet sağlayacağı ve astral varlıklar hakkında bilgi sahibi olacağı söylenir.

Manipura Çakra: Bu çakra göbek deliği bölgesindedir. Bedenimizdeki 5 elementten üçüncüsü olan ateş merkezidir. Kişisel irade gücünü, enerjiyi ve aktiviteyi temsil eder. Burası çok önemli bir bölgedir; çünkü bu çakrada alt şakraların sonuncusu olarak, muladhara ve svadhistana'nın yaşamsal arzu ve istekleri yüksek enerjilere dönüştürüp üst çakralara gönderir.

Anahata Çakra: Bu çakra kalp bölgesindedir. Bedenimizdeki dördüncü element olan hava merkezidir. Bedenimizin üç alt ve üç üst çakrasını birleştirir. Sevgi enerjileriyle ilintilidir. Bu çakra üzerine meditasyon yapıldığında gerçek kozmik sevginin ne olduğu öğrenilir.

Vişuda Çakra: Bu çakra boyun kökünde yer alır. Bedenimizdeki beşinci element olan boşluk merkezidir. Bu çakra, iletişim ve ifade merkezidir; düşüncelerimizle duygularımız, dürtülerimizle tepkilerimiz arasında köprü kurar. Bu şakra üzerine meditasyon yapan kişinin geçmişi, bugünü ve geleceği bilen kişi olacağı söylenir.

Ajna Çakra: Ajna çakra iki kaş arasındadır. Bu çakra, zihnin evidir. Bu çakraya meditasyon yapan kişinin geçmiş yaşamlardaki tüm karmalarını çözeceği ve 8 büyük 26 küçük Siddhi'ye (insan üstü güce) ulaşacağı söylenir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi Samadhi bölümünde bulabilirsiniz.

Sahasrara Çakra: Bu çakra başın tepesindedir. diğer tüm çakraların başıdır. Mutlak olanla ilişkimizi hissettiğimiz merkezdir.

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)