ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

DHYANA

 

İki tip meditasyon çeşidi vardır:
 • Saguna Meditasyonu: Somut objelere yapılan meditasyondur. Somut objelere yapılan meditasyona örnek olarak mum ışığının gözler kapalıyken göz önüne getirilmesi verilebilir. Tratak gözlerin bir objeye dikilmesidir, gözler kapatıldıktan sonra bu objenin gözde canlandırılmaya çalışılması ise somut meditasyondur.
  Bunun dışında, güzel bir doğa manzarasının veya okyanusun gözünüzde canlandırılması da Saguna meditasyondur.
 • Nirguna Meditasyonu: Soyut meditasyondur. Örneğin Tanrı'nın sonsuz sevgi, şefkat, vb özelliklerinden bir tanesi seçilerek yapılan meditasyondur. Ya da bu dünyanın bir ilizyon olduğunun, gerçek olan tek şeyin saf bilinç olduğuna konsantre olunması da Nirguna meditasyondur.

Bu iki meditasyon tipinin sonu hep tekrar ettiğim gibi, aynı yere çıkan farklı yollardır. Bu yollardan hiçbiri diğerinden üstün değildir. Bu nedenle, kendinize en uygun olanını seçin.

Mantra Meditasyonu: Mantra'lar Sanskritçe heceler, kelimeler ya da cümlelerdir. Sesin yaydığı titreşim bir enerjidir ve kişi, bir mantranın tekrarıyla bu titreşimden faydalanıp daha yüksek bir bilince ulaşmayı hedefler.

  Üç çeşit Mantra vardır:

 • Saguna Mantra : Mutlak olanın özelliklerini içerir.
  Sivenanda'nın bu mantraya verdiği örneklere bakalım: Ram (Rahm diye okunur), Sita (Siitah diye okunur), Shyam (şiyam diye okunur), Radha (rahdah diye okunur), Om Namah Sivaya (ohm nah mah şivay-ah diye okunur) vb.
 • Nirguna Mantra : soyut mantralardır. Yine bir kaç örnek vermek gerekirse; Om (ohm diye okunur) ve soham (soh-ham diye okunur).
 • Bija Mantra : Tohum matralardır, Om mantrasının suretleridir ve elli ilksel sesten türemiştir.

  Tüm mantralar arasında Om mantrasının yeri diğerlerinden farklıdır. Bu mantraya ayrı bir önem verildiğinden çalışmalar özellikle bu mantra üzerinde yoğunlaştırılır. Om mantrası aynı zamanda Ajna çakranın mantrasıdır.

Yukarıdaki resim, Om mantrasının sanskirtçe yazılışını göstermektedir. Uyanışın 4 ayrı evre vardır, uyku evresi, uyanma evresi, derin uykusuz evre ve fizik ötesi (transandantal) evresi. Öğrenci, tüm evrelerden geçerek fizik ötesi evreye ulaşmayı hedefler. Maya yani ilüzyon fizik plandır.

Om mantrasının nasıl söylendiğine bir bakalım:
1. aşama:
Öncelikle dudaklarınız ayrık derince bir nefes alın. Nefesinizi hızla ağzınızdan verin. Nefes verirken çıkardığınız "oooo-h" sesine dikkat edin.
2. aşama:
Şimdi mantrayı söyleyebilirsiniz. Sırtınız dik oturun. Dudaklarınız ayrık, derince bir nefes alın ve nefesinizi hızla verirken "ooooh" sesini çıkarmaya başlayın. Ciğerlerinizde hava kalmayana dek bu sesi çıkarmaya devam edin. Havanız tamamen tükendiğinde ağzınızı kapatın ve aynı sesi çıkarmaya devam ettiğiniz halde dudaklarınız kapalı olduğundan çıkan sesin "m" sesini almasını izleyin.
Bu mantrayı bu şekilde beş dakika kadar tekrar edin.

Mantra meditasyonlarının aşamaları:
Mantrayı söylerken farklı yollar deneyebilirsiniz. Geleneksel olarak mantra tekrarı aşağıda belirtilen aşamalarla tekrar edilir. Manrayı öğrenme safhasındayken, öğrenci, bir aşamadan diğerine, mantraya hakim oldukça gün be gün geçilebilir. Mantra iyice kavrandıktan sonra ise, tek bir meditasyon sırasında kademesel olarak birinci aşamadan başlayarak, üçüncü aşamaya geçilebilir.


1. Vaikhari Japa: Mantra sesli olarak söylenir.
2. Upamsu Japa: Mantra sadece söyleyenin duyabileceği bir fısıltıyla söylenir.
3. Manasik Japa: Mantra içsel olarak (sessizce zihnen) tekrar edilir.

Aramızdan ayrılanlar için yapabileceğimiz meditasyonları görmek için tıklayınız.


Swami Sivananda, Kundalini Yoga adlı kitabında, mantraların öğrenciye mutlaka bir guru tarafından verilmesi gerektiğini ve öğrencinin herhangi bir mantrayı gelişigüzel kullanmaması gerektiğini yazar. Bu kuralın dışında kalan evrensel mantra "om" mantrasıdır.

Geri

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)