ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

AHIMSA - ZARAR VERMEME

 

En basit anlamda, çevremize ve kendimize karşı şiddet kullanmamadır.
 • Bu öğretiyi uygulayan Yogiler vejeteryan olarak öldürmeyi reddederler.
 • Günlük yaşamdan bir örnek vermek gerekirse, stres altındaysak, ailemize ani bir çıkış yapabilir, sonra da bu çıkışı yaptığımız için kendimize kızabiliriz. İşte bu durumda hem çevremize hem de kendimize şiddet kullandık demektir.
 • Bununla beraber, fark etmediğimiz pek çok üstü kapalı şiddet kullanma yolu da vardır. Örneğin, "bir şey yapmama" bunun en açık örneğidir. Bir arkadaşınıza bir kitap ödünç verdiyseniz, ve size kitabı geri getirmeyi ihmal ettiyse, kitabı ondan geri istemez, bunun yerine bir şekilde durumu fark edip utanmasını sağlarsanız, yine şiddet kullanmış olursunuz.
 • Ayrıca, düşüncelerimizden de sorumlu olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Kendimize uyulayacağımız belki de en büyük şiddet, olduğumuz gibi görünmemek ya da göründüğümüz gibi olmamaktır. Bu nedenle, düşüncelerimizin ne kadar şiddet içerdiğini özellikle kontrol etmeliyiz.

Şiddet kullanmama deyince genelde insanın kafasına şöyle bir düşünce gelir; "Yaşamak için şiddet kullanmalıyım. Tehdit altındaysam, örneğin biri kafama bir silah dayasa, bu öğretiyi uyguladığım için kendimi korumayacak mıyım?"

Bu fikre cevap olarak Judith Lasater'in Living Your Yoga adlı kitabında okuduğum ve çok beğendiğim eski bir hint hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum:

Gezgin dervişlerden biri, öğretisini anlatmak için bazı köyleri her yıl ziyaret etmekteymiş. Yıllardan bir yıl, köye girdiğinde büyük tehditkar bir yılanın insanları korkuttuğunu görmüş. Derviş yılanla konuşarak ona ahimsa'yı öğretmiş ve köyden ayrılmış. Bir sonraki sene köye geri döndüğünde, yılanı yine görmüş; ama bu sefer o heybetli varlık çok zayıf ve çürükler içindeymiş. Derviş yılana ne olduğunu sormuş, yılan da ona ahimsa öğretisini kalben uyguladığını ve köyü tehdit etmekten vazgeçtiğini söylemiş. Ancak bu sefer, korkutucu olmadığı için, köyün çocukları onunla alay edip, üzerine taşlar atmışlar ve o da saklandığı yerden çıkmaktan korktuğu için yiyecek bulamamaktaymış. Derviş kafasını sallayarak şöyle demiş: "Ben şiddet kullanmamanı öğütledim, asla ıslık çalmamanı ve tıslamamanı söylemedim..."

Ayrıca, Patanjali, Yoga Sutra'sında (35. dize), "Yogin(in yaşamı), zarar vermeme etiği üzerine kuruluysa, tüm düşmanlık onun bulunduğu yeri terkedecektir." der. Yani, bir kişi şiddet kullanmama öğretisini mükemmel bir şekilde uyguluyorsa, çevrenizdeki düşmanlık ve şiddet de kaybolacaktır ve zaten kimse sizin kafanıza silah dayamıyacaktır.


Ahimsa'yı uygulayan Yogilerden belki de en tanınmışı Mahatma Gandhi'dir. Aşağıda benimsediği ve öğütlediği hayat felsefesinin kısacık sözlere dökülmüş halini bulabilirsiniz.

"Düşünceleriniz olumlu olsun ,
çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur .

Sözleriniz olumlu olsun ,
çünkü sözleriniz davranışlarınız olur

Davranışlarınız olumlu olsun ,
çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur

Alışkanlıklarınız olumlu olsun ,
çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olur .

Ve değerleriniz açıkolsun ,
çünkü değerleriniz kaderiniz olur."

Geri...

7 Mart 2001'de yüklenmiştir.

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)