ANA SAYFA GÜNLÜK PROGRAM YOGA EĞİTMENLİĞİ YOGA TERAPİ YAYINEVİ YOGA TATİLLERİ DÜKKAN  İLETİŞİM

APARIGRAHA - İSTİFÇİLİK YAPMAMA

 

Yoga denince en çok tartışılan konulardan biri istifçilik yapmamadır. Bu konunun bu denli konuşuluyor olma nedeni, istifin derecesinin yoruma açık olması ve bazı kesimlerin bunu "maddeyi reddetme" olarak uygulaması/yorumlamasıdır.

Bu nedenle bu etiği okurken, bağımlı olmamanın ve özdeşleşmenin ne anlama geldiğinin de okunmasını tavsiye ediyorum.

Bu etiğin en iyi anlaşıldığı durumların tatiller olduğunu düşünüyorum. Onbeş gün için yaz tatiline çıktığınızı hayal edin, yanınıza ne alırsınız? Bir valiz dolusu giysi, diş fırçası, havlu, değil mi? Gittiğiniz yerde de size bir oda verirler, içinde bir yatak vardır. Masayı, sandalyeyi, ya da koltuğu varsa bile kullanmazsınız bile... Bir de şu an oturduğunuz evinizi düşünün, içi yılların birikimiyle dolu olan evinizi... Gerçekten o evin ya da eşyaların ne kadarını kullanıyorsunuz?
Bunu düşünmenizi söylememin sebebi, belki de çoğumuzun elimizdekileri; sahip olma güdüsüyle, geçmişte sahip olduklarımızla ve diğer insanların sahip olduklarını düşündüğümüz şeyle sürekli karşılaştırma yapıyor olmamız... ve elimizdekilerle çoğu zaman mutlu olmayıp hep uzaktaki bir şeye doğru koşmamız.

Yoga, aslında gerçek anlamda hiç bir şeye sahip olamayacağımızı, olsa olsa bir süre kullanabileceğimizi söyler. Gerçekten de, ölümlü bir bedene sahip olduğumuz düşünüldüğünde, "benim" dediğimiz herşey -hayattayken kaybetmediğimizi var sayarsak- bedenimizin yaşam süresiyle sınırlıdır. (örneğin, bir evde oturuyorsunuz, oturduğunuz ev, sizin için "sizin", ancak siz öldükten sonra, çocuklarınız o evin "kendilerinin" olduğunu söyleyeceklerdir.)

Sahiplendiklerimizi sınıflandırırsak:

 • Maddesel her tür sahiplenme duygusu: "Benim evim, benim arabam, benim bilgisayarım" dediğimiz herşey için, önce sahip olmaya çalışma, sonra sahip olduğunu korumaya çalışma, en son olarak da daha fazlasına sahip olma güdüsü geliştiririz. Bunları başarabilmek de, hem çok yoğun olarak enerjimizi, hem de değerli zamanımızı alır. Bunun yerine isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı basitleştirmek çok daha rahatlatıcı olur.
 • Kişileri sahiplenme duygusu: Ebeveynin çocuğuna duyduğu sahiplenme, karı-koca arası sahiplenme, arkadaşlar arası sahiplenme hep daha önce anlattığımız "benim" kavramından ve "benim" olanın kaybedilmesine yönelik duyulan endişeden kaynaklanır. Ancak Yoga'da bakış açısı şöyledir: "Sevdiğini bırak gitsin, gerçekten seni seviyorsa, geri gelecektir, yok eğer gelmiyorsa, zaten onun sana olan sevgisi senin sevgin kadar yoğun değildir, ve geri gelmemesi herkes için çok daha iyidir."

Geri...

7 Haziran 2001'de yüklenmiştir.

   
GÜNLÜK PROGRAM
 • PROGRAM AKIŞI
 • ÜCRETLER
 • İNDİRİMLER
YOGA EĞİTMENLİĞİ
 • GENEL BİLGİLER
 • PROGRAM İÇERİĞİ
 • SIK SORULAN SORULAR
YOGA TERAPİ
 • GENEL BİLGİLER
 • HANGİ HASTALIKLAR
YOGA TATİLİ
 • GENEL BİLGİLER
  GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER
MASAJ TERAPİLERİ
 • GENEL BİLGİLER
  ÜCRETLER
DÜKKAN
 • ÜRÜN KATALOGLARI
  FİYAT BİLGİLERİ
İLETİŞİM
 

Yoga Bharati San Francisco - Yoga Bharati Los Angeles - Yoga Bharati San Diego - Yoga Bharati Detroit -

Yoga Bharati Seattle - Yoga Bharati Atlanta - Yoga Bharati Calgary/Kanada

Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore/Hindistan
 

 

İstanbul Yoga Merkezi

Caddebostan Mah. Bağdat Caddesi Kantarcı Rıza Sokak Köseoğlu Apartmanı No: 5 D: 3 Erenköy / İstanbul
Tel: 216. 368 8482 - 532. 357 3858

Copyright 2010

Logo tasarım: Rek ajans (T: 212. 325 37 02)